עריכת הסכמי ממון

בשנים האחרונות אנו עדים למודעות הולכת וגוברת לחיוניות של הסכם ממון.
להסכם זה ישנה חשיבות בשלל נסיבות: ידועים בציבור, גרושים או פרודים, אם לבני הזוג אין ילדים ובכל מקרה בו הצדדים מעוניינים לקבוע הסדר או חלוקה שונה ממה שקובע החוק. הסכם זה מקובל גם בנסיבות שיש פערים גדולים בין בני הזוג מבחינת הנכסים שכל צד מביא למערכת הזוגית.
ההסכם מאפשר חלוקה יעילה של הרכוש בתום הקשר ובכך חוסך במשאבים רבים.
משרד רודן ענבר הינו בעל נסיון רב בעריכת הסכמי ממון, תוך תפירת ההסכם למידות הלקוח. ניתן לאשר ההסכם ע"י בית המשפט לענייני משפחה הרלוונטי.


חוק יחסי ממון בין בני זוג, תשל"ג- 1973

סעיף 5 לחוק יחסי ממון בין בני זוג, תשל"ג- 1973 קובע שעם סיום היחסים בין בני הזוג יהיה כל צד זכאי למחצית שווי הנכסים, למעט נכסים שהיו לצדדים ערב הנישואין. בדומה, גם נכסים שהצדדים קיבלו במתנה או בירושה במהלך הנישואין לא יחולקו ככלל בין הצדדים.
הסכם הממון מחלק הרכוש המשותף בהתאם להסכמות הצדדים. הסכם ממון גובר על כל הסכמה אחרת מוקדמת שהיתה לבני הזוג.


מטרת הסכם ממון

מטרת ההסכם היא ליצור ודאות, למנוע חיכוכים, מאבקים משפטיים מיותרים ובזבוז זמן. במידה שההסכם מאושר על ידי בית המשפט, ניתן להבטיח גם אכיפה יעילה של ההסכם. עם זאת, הסכם ממון שנכרת לפני הנישואים יכול שיאומת על ידי נוטריון.
בית המשפט או הנוטריון ימנעו מלאשר הסכם לפני שיווכחו שבני הזוג עשו ההסכם בהסכמה חופשית בהבינם את משמעותו ותוצאותיו.
הסכם ממון שלא אושר אין לו תוקף, למעט חריגים מכוח דיני החוזים. בנסיבות מיוחדות יכול בית המשפט להכיר בהסכם שלא אושר, זאת מכוח עקרון תום הלב לעת הצדדים נהגו על פיו משך תקופה ארוכה.
הסכם ממון שנערך על ידי עורך דין מנוסה נועד למנוע מצב שאחד הצדדים יקופח ובמקרה של פרידה יפסיד חלק נכבד מרכושו לבן זוגו. לא מומלץ לנסח הסכם זה באופן עצמאי, הגנו על האינטרסים שלכם היום על מנת שלא תצטערו אחר כך.

 

יובהר כי האמור במאמר אינו מהווה ייעוץ משפטי פרטני ומקצועי, לא נועד להחליפו, ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם, באשר כל מקרה ונסיבותיו. ייתכן ובמידע חלו השמטות ו/או טעויות. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד.